zpět na stránku Podívej se do pole

Brambory

Lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum), běžně brambor nebo také brambora, ale nejčastěji v množném čísle brambory, je víceletá hlíznatá rostlina z čeledi lilkovitých, pěstovaná jako jednoletá plodina. S výjimkou jedlých hlíz je celá rostlina jedovatá. Jeho blízkými příbuznými jsou rajčata, papriky, tabák, blín nebo rulík zlomocný. Brambory jsou oblíbené pro svou nenáročnost na přírodní podmínky a díky mimořádně vysokým hektarovým výnosům.

Brambory pocházejí z Jižní Ameriky, kde je Inkové pěstovali v Peru, Bolívii a v Chille. V Evropě byly zpočátku přijímány se značnou nedůvěrou a obavami. Byly považovány za pohanskou a nekřesťanskou plodinu, za plodinu nečistou a zdraví ohrožující. Pěstovaly se pouze jako okrasná exotická rostlina na dvorech velmožů a v klášterních zahradách nebo se předepisovali jako lék proti široké škále onemocnění od průjmů po tuberkulózu. Dokonce se používaly jako afrodisiaka. Tato nedůvěra trvala téměř dvě staletí. Počátkem 19. století ochránily brambory Evropu od cyklických hladomorů a kurdějí. Český botanik a buditel Jan Svatopluk Presl je ve svém Rostlinopise považuje za „největší užitek, který lidstvo z objevení Ameriky mělo“.

Nejstarší zmínka o bramborech v českých zemích je z roku 1623, kdy byly podávány u českého šlechtice a spisovatele Vladimíra Slavaty. Ve větším měřítku se začaly v Čechách pěstovat a používat jako potraviny teprve od druhé poloviny 18. století.

Mandelinka bramborová

Brambory dělíme na ranné (doba sklizně do 30.6), polorané, polopozdní a pozdní (doba sklizně po 30.6). Dále se brambory dělí podle způsobu zpracování na typ A, B nebo C. Brambory typu A jsou vhodné pro vaření ve slupce, na bramborový salát, na loupačku, apod. Brambory typu B se používají jako příloha, do salátu atp. Bramborové těsto na knedlíky, kaše, bramboráky se nejlépe připravují z brambor typu C.

Brambory nejsou v našich podmínkách příliš poškozovány škůdci. Nejzávažnějším škůdcem bramborů je nepříjemná kráska – „americký brouk“ mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata). Mandelinky kladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou cihlově zbarvené larvy, které se nepřetržitě živí listím. Po 21 dnech spadnou do půdy, zahrabou se a po 14 dnech se vyvinou v dospělce. Větší množství mandelinek tak může doslova spást celé bramborové pole. Chemická ochrana se provádí zpravidla proti larvám.

Hladomor v Irsku – pomník

Houbové choroby se na bramborech začínají projevovat až v průběhu června. Nejvýznamnější chorobou bramboru je plíseň bramboru (Phytophthora infestans). Ta v letech 1845 – 1849 vyvolala krutý hladomor v Irsku.

Odhaduje se, že během hladomoru zemřelo více než milion lidí a další 2 miliony odešly z Irska hledat si obživu do světa. Celkem tak 8 milionové Irsko přišlo během několika let až o 40% obyvatelstva. Choroba se v porostech velmi rychle šíří, až rostlina odumře. Opatření musí zahrnovat používání zdravé sadby, orientaci na odolnější odrůdy a chemickou ochranu.

 

Použité zdroje:

Wikipedia. Lilek brambor. Dostupné zde.
Ing. Jan Kazda, CSc., Ing. Jan Mikulka, CSc., doc. Ing. Evženie Prokinová, CSc. Encyklopedie ochrany rostlin, Praha 2010