zpět na stránku Podívej se do pole

Hrách

Hrách setý (Pisum sativum) je hospodářsky významná rostlina z čeledi bobovitých (Fabaceae). Hrách je jednoletá, popínavá rostlina se sbíhavými a prorostlými listy. Kvete od května do října. Plody jsou lusky, obsahují dužnatá semena zvaná hrášky. Nezralé hrášky či celé lusky se používají jako zelenina (hrášek), zralá semena (hrách) se používají jako luštěnina. Hrách pochází z východního Středomoří. V Čechách patří k nejstarším doloženým pěstovaným rostlinám. Tradičním českým pokrmem připravovaným z hrachu a krup je tzv. kočičí svatba. Již naši předkové totiž věděli, že hrách je důležitá luštěnina, která obsahuje spoustu vitamínů skupiny B, také minerální látky, zvláště fosfor a draslík, ale i vápník a hořčík.

Obaleč hrachový

Hrách je nejvíce ohrožen škůdcem zvaným obaleč hrachový (Cydia nigricana). Dospělci začínají do porostu nalétávat během květu, ale rostliny nepoškozují. Kladou vajíčka na povrch rostlin po 1–4. Larvy vyžírají pletivo uvnitř rostlin a lusků. Po ukončení žíru opouštějí lusk a zavrtávají se do půdy, kde si tvoří kokon, ve kterém přezimují.

Rostlinkám hrachu od počátku vegetace škodí dospělci brouků listopasů (Sitona), rostlinky saje mšice kyjatka hrachová (Acyrthosiphon pisum), která navíc přenáší virové choroby hrachu, dospělci třásněnky hrachové (Kakothrips pisivorus) poškozují především poupata, květy a mladé lusky. Larvy brouka zrnokaza hrachového (Bruchus pisorum) se vyvíjejí uvnitř hrášku, zde se zakuklí a poté jako dospělci opouští lusk.

Hrách je velmi citlivý na konkurenci plevelů. Před setím je proto vhodné dobře zpracovat půdu. Navíc může být hrách napaden hned v prvních fázích svého vývoje půdními patogeny (např. Aphnanomyces euteiches nebo Fusarium). Ani pozdější růst hrachu se neobejde bez ohrožení těmito patogeny, které způsobují fuzariové vadnutí hrachu. Rostliny žloutnou, později vadnou a odumírají. Houby vyvolávají skvrnitost listů, stonků a lusků. Abychom úrodu ochránili, je dobré plodiny střídat, vysévat vhodné, mořené osivo.


Hrách setý rolní (Pisum sativum ssp. arvense) – Peluška

Peluška je luskovina, poddruh hrachu setého. Její květ má červenofialovou barvu s červenofialově zbarvenou skvrnou. V lusku je až 10 skvrnitých, tmavě hnědofialových semen.

Není náročná na teplotní podmínky, ale vyžaduje dostatek vláhy, proto je vhodná do vlhkých a lehkých půd. V pícninářství se využívá na zelené krmení, zelené hnojení a na výrobu siláží. Má vysokou předplodinovou hodnotu (zejména pro obiloviny) a obohacuje půdu o velké množství dusíku.

Použité zdroje:

Wikipedia. Hrách setý. Dostupné zde.
Doc. Ing. Václav Brant, Ph.D. a kol. Alternativní využití luskovin (3) – hrách setý a rolní jako zdroj biomasy. 26. 04. 2017. Dostupné zde.