Pesticidy prevence infekcí

Přípravky na ochranu rostlin přispívají k prevenci infekčních nemocí a veřejnému zdraví

Největším úspěchem v oblasti veřejného zdraví ve 20. století je zvýšení průměrné délky života o 30 let. Nikdy předtím lidská populace nedosáhla takového milníku. K tomuto nebývalému pokroku významně přispělo několik zásahů: zavedení vakcín, antibiotik, kanalizace a překvapivě přípravky na ochranu rostlin. Zatímco prvním třem se často připisuje převrat v prevenci a léčbě infekčních nemocí, příspěvek pesticidů je často přehlížen. Přípravky na ochranu rostlin nejen zabraňují přenosu nemocí přenášených vektory na lidi, ale také významně zlepšují zabezpečení potravin prevencí chorob přenášených hmyzem na rostlinách a ztrátě plodin v důsledku napadení plevelem. Drtivá většina vědců se shoduje v tom, že všechny tyto zásahy snížily počet nemocí a úmrtí po celém světě. Bohužel nedávná nevědecká a senzacechtivá tvrzení tento pozitivní trend vyvrací. 

Přípravky na ochranu rostlin nejen zabraňují přenosu nemocí přenášených vektory na lidi, ale také významně zlepšují zabezpečení potravin tím, že zabraňují chorobám přenášeným hmyzem na rostlinách a ztrátě plodin v důsledku napadení plevelem.

Hmyzem přenášené hrozby zdraví

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je onemocnění přenášené hmyzem celosvětově odpovědné za více než 700 000 úmrtí ročně. Malárií se infikuje každý rok více než 219 milionů lidí a s globálním oteplováním se v oblastech, které byly dříve chráněny chladnějším podnebím, objevují nová onemocnění šířená invazivním komárem Aedes . Například před vypuknutím nemoci COVID-19 Pákistán uvedl, že jeho nemocnice byly zaplaveny vypuknutím horečky dengue. Z dengue se může vyvinout hemoragická horečka podobná ebole. Aedes komár také nese virová onemocnění, jako je žlutá zimnice, Zika, West Nile a mnoho dalších život ohrožujících onemocnění, na které neexistuje účinný lék.

V letošním roce čelí Afrika, Střední východ a jižní Asie potravinové krizi kvůli invazi dalšího druhu hmyzu: pouštních kobylek. Je to nenasytný škůdce plodin, který může cestovat v roji až 150 kilometrů daleko a sežere všechno, co mu stojí v cestě. V nejhorších případech zamoření mohou roje pokrýt obrovskou plochu 29 milionů kilometrů čtverečních a proniknout tak až do 60 zemí. To je více než 20 procent celkového povrchu Země. Řádění těchto kobylek může zničit živobytí až 10 procent světové populace. Odhaduje se, že 42 milionů lidí je v ohrožení nedostatku potravin z důvodu letošního zamoření kobylkami, které bylo do značné míry zastíněno pandemií COVID-19. Přípravky na ochranu rostlin jsou klíčovým nástrojem pro udržení kontroly nad těmito kobylkami.

Ve Spojených státech amerických se nedávno objevila nová ohniska nemocí přenášených hmyzem. Blechy a vši nesou bakteriální nemoci jako tyfus a zákopová horečka. Tato onemocnění byla ve středověku běžná a nedávno se začala znovu šířit.

Na rozdíl od nevědeckých a senzacechtivých tvrzení v tisku jsou přípravky na ochranu rostlin – stejně jako vakcíny, antibiotika a hygiena vody – životně důležitými nástroji, které nám poskytly lepší kvalitu života, zabezpečení potravin a prodloužení průměrné délky života.

 

Celý článek naleznete zde.