Prodloužení povolení glyfosátu

22. listopadu 2022 – Členské státy na odvolacím výboru pro GMO opět zablokovaly návrh Evropské komise na prodloužení schválení glyfosátu; Komise v rámci své pravomoci ale platnost licence o rok prodlouží.

Odvolací výbor pro GMO složený ze zástupců států EU při hlasování dne 15. 11. 2022 nedosáhl potřebné většiny pro prodloužení licence na používání glyfosátu jako účinné látky v ochraně rostlin v EU o jeden rok, tj. do 15. 12. 2023. Platnost stávající licence má vypršet dne 14. 12. 2022, ale přehodnocení účinné látky Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) bude k dispozici až v červenci 2023. Pro prodloužení hlasovaly BE, CZ, DK, EE, EI, ES, NL, PT, IT, RO, FI, SE, BG, EL, CY, LV, LT, HU, AT, PL a SK. Proti byly HR, LU a MT a zdržely se FR, DE a SI, což stačilo na zablokování návrhu.

 

Evropská komise ale v tomto případě využila svých pravomocí a navzdory nerozhodnosti členských států rozhodla o dočasném ročním prodloužení licence na používání glyfosátu, který je nyní možné používat do 15. 12. 2023, aby bylo umožněno úřadu EFSA provést řádné hodnocení látky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *