Stav zemědělství dle FAO

Pandemie ukázala, že je třeba přijmout opatření, aby byly zemědělsko-potravinářské systémy odolnější, účinnější a udržitelnější

Dle Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů (FAO) si zhruba 40 % světové populace nemůže dovolit zdravé a dostatečně výživné potraviny. Pandemie COVID-19 vystavila zemědělsko-potravinářské systémy otřesům a vedla ke zvýšení globální potravinové nejistoty a podvýživy. Je třeba přijmout opatření, aby byly zemědělsko-potravinářské systémy odolnější, účinnější a udržitelnější. FAO v rámci každoroční publikace o potravinářství a zemědělství vydala zprávu „Zvýšení odolnosti zemědělských a potravinářských systémů vůči nežádoucím výkyvům“.

Zemědělsko-potravinářské systémy zahrnují zemědělskou prvovýrobu potravinářských a nepotravinářských produktů (z plodin, hospodářských zvířat, rybolovu, lesnictví a akvakultury), produkci potravin nezemědělského původu (např. syntetické maso), potravinový dodavatelský řetězec od výrobce ke spotřebiteli a konečného spotřebitele potravin. Celosvětově tyto systémy ročně vyprodukují přibližně 11 miliard tun potravin a tvoří páteř mnoha ekonomik.

Ekonomický dopad pandemie COVID-19, proměnlivost a extrémy klimatu, konflikty a přetrvávající hlad a podvýživa nám ukázaly, že nyní je čas, abychom vybudovali odolnější zemědělsko-potravinářské systémy. Pokud tak neučiníme, zemědělsko-potravinářské systémy nebudou schopny zajistit dostupnost potravin pro všechny, stejně jako fyzický a ekonomický přístup k výživným potravinám, které tvoří zdravou stravu.

Zpráva Zvýšení odolnosti zemědělských a potravinářských systémů vůči nežádoucím výkyvům (The State of Food and Agriculture 2021) nabízí detailní pohled na to, jak můžeme učinit zemědělsko-potravinářské systémy odolnějšími vůči otřesům a stresům a na oplátku poskytovat cenově dostupnou a zdravou stravu pro všechny.

Zdroj: FAO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *