zpět na stránku Podívej se do pole

Bylinky

Byliny neboli léčivé rostliny jsou nejvýznamnějším zdrojem léčivých látek, které nám poskytuje příroda. Za dob našich babiček, ale i dříve, se bylinky ukládaly do herbářů, známé babky kořenářky dokázaly ulevit při rýmě, kašli či ošetřit rány. Dnes se bylinky hojně používají i v moderní medicíně. Informace o léčivých bylinách se také rozšířily z poznatků plynoucích z Indie, Číny nebo Egyptu. Léčení bylinkami se rovněž rozvíjelo na území starověkého Řecka a Říma.

Přírodní léčení bylinkami je sice pomalejší, ale z dlouhodobého hlediska účinnější. Můžete si připravit obklady, čaje, koupele nebo inhalační směsi.

Tymián působí proti střevním parazitům, usnadňuje vykašlávání, působí proti průjmům a nadýmání a posiluje nervy.

Rozmarýn podporuje trávení, povzbuzuje činnost srdce a nervů, používá se i v kosmetických přípravcích pro prokrvení pokožky. Rozmarýnová koupel rozproudí energii a posílí organismus.

Majoránka podporuje trávení, usnadňuje odkašlávání, lehce zahřívá. Je vhodná při prvních příznacích nachlazení, harmonizuje při přetížení organismu.

Kmín se tradičně používá jako pomocník při problémech s trávením, zabraňuje nadýmání a snižuje plynatost.

Bazalka pomáhá odbourávat stres, snižuje plynatost, podporuje tvorbu mléka a povzbuzuje srdce a nervy.

Pepř podporuje trávení, hubnutí a spalování tuků, odstraňuje nadýmání. V kosmetice se používá na prohřátí ztuhlého svalstva a jako pomocník při redukci celulitidy.

Meduňka celkově uklidňuje, vhodná především pro děti. V kosmetice se využívá pro lidi trpící ekzémem nebo lupénkou.

Kromě léčení se bylinky používají také při vaření a pečení, pokrmům dodávají specifickou chuť a aroma. Můžeme je využít do polévek, do marinád, k masu (celer, petržel, saturejka, rozmarýn, majoránka, oregáno atp.), ale některé se výborně hodí i do sladkého pečení – do buchet, koláčů atp. Bazalka, oregáno, levandule a tymián jsou typické především pro středozemní kuchyni. Kurkuma, skořice, šafrán, římský kmín, anýz nebo kardamon jsou zase typická koření v indické kuchyni.

 

Bylinky většinou netrpí napadením škůdců, ale někdy se může např. na bazalce objevit molice, dřepčík na lichořeřišnici, který likviduje květy a poté i listy, nebo smutnice, které způsobují vadnutí rostlinek.

Klíčící druhy bylinek, např. petržel, jsou vnímavé k chorobě zvané padání klíčních rostlin. Na padání se podílí i fusáriová hniloba, na kterou je citlivá bazalka. Levandule, petržel, kopr, máta, bazalka, routa, šalvěj, tymián a rozmarýn jsou vnímavé k houbám způsobujícím hniloby kořenů a kořene. K původcům tohoto onemocnění patří druhy rodů Pythium, Phytophthora a Rhizoctonia. Ve vlhkém prostředí jsou mladé rostlinky často napadeny plísní šedou, která způsobuje zahnívání listů, odumření stonků. Padlí patří k častým původcům onemocnění bylinek, a to především rozmarýny, šalvěje, máty a třezalky. Na listech se tvoří bělavé povlaky.

Máta
Bazalka
Rozmarýn
Levandule
Kopr