zpět na stránku Podívej se do pole

Lupina úzkolistá

By Javier martin - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6587456

Foto: Javier martin – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6587456

Lupina úzkolistá (Lupinus angustifolius) je jednoletá bylina s bohatě větvenou a někdy až 1 m vysokou lodyhou. Květenství nese mnoho květů v odstínech modré, fialové, růžové nebo bílé.

Foto: Oyoyoy - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14701868

Foto: Oyoyoy – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14701868

Pochází z Eurasie a severní Afriky, najdeme ji ale i v některých částech Austrálie a Severní Ameriky.

Pěstuje se již více než 6000 let jako luštěnina (má vysoký podíl bílkovin a je tedy dobrý zdrojem energie) nebo jako krmivo pro hospodářská zvířata (dokáže nahradit sójové šroty nebo jiná bílkovinná krmiva), lupinové boby jsou také žádaným krmivem pro ryby. Boby lupiny úzkolisté neobsahují hořké látky, proto je lze krmit přímo bez nutnosti tepelné úpravy. Obsah bílkovin je velmi vysoký, pohybuje se mezi 30–36 %. Lupinová bílkovina je bohatá na aminokyselinu arginin, která hraje důležitou úlohu při rozmnožování zvířat. Dále boby obsahují 5–6 % tuku, škrob a do 4 % popelovin. Zhruba 15–20 % hmotnosti zrna tvoří slupka, která je tvořena celulózou a hemicelulózou.

Lupina je také využívána jako zelené hnojení.

Oproti jiným druhům lupiny je právě lupina úzkolistá méně náročná na teplo, středně náročná na vláhu a současně je její vegetační doba kratší. Její pěstování je vhodné na středně těžkých hlinitých půdách s neutrální až slabě kyselou reakcí. Má vysokou předplodinovou hodnotu a obohacuje půdu o velké množství dusíku.

Foto: Muséum de Toulouse

Foto: Muséum de Toulouse

Úzkolistá lupina netrpí antraknózou a i při kratší době vegetace (sklizeň probíhá v období hlavních žní) dosahuje vysokých výnosů.

Ochrana proti dvouděložným plevelům se provádí před vzejitím porostu.

Lupina je poškozována živočišnými škůdci pouze výjimečně. Ovšem nejčastějšími škůdci této plodiny jsou kyjatka hrachová (Acyrthosiphon pisum) a listopasi (Sitona spp.).

Použité zdroje:

Ing. Jan Kazda, CSc., Ing. Jan Mikulka, CSc., doc. Ing. Evženie Prokinová, CSc. Encyklopedie ochrany rostlin, Praha 2010
Wikipedia. Lupinus angustifolius. Dostupné zde.
Lupina úzkolistá. Rostlinolékařský portál. Dostupné zde.
Ing. Marek Podrábský; SEED SERVICE s.r.o. Úzkolistá lupina je raná a netrpí antraknózou. 01. 03. 2018. Dostupné zde.