zpět na stránku Podívej se do pole

Pohanka obecná

Pohanka obecná (Fagopyrum esculentum) je nenáročná rostlina z čeledi rdesnovité, která bývá pěstována jako pseudoobilovina. Pohanka obecná pochází z Číny a svůj název získala díky pohanským nájezdníkům: saracénům a tatarům, kteří rozšířili její semena do Evropy. V poslední době znovu stoupá zájem o pohanku jako alternativní obilovinu, která má zajímavou výživovou hodnotu.

Pohanku si lze pořídit loupanou vcelku, jako kroupy, lámanku, pohankovou mouku nebo krupici. Pohanku je možné využít do rozmanitých pokrmů. Z těch sladkých jmenujme např. lívance, cukroví, pudinky či bábovky. Může být ale součástí i slaných jídel jako např. salátů, polévek, houbových směsí, pomazánek a použít ji lze i jako přílohu buď samotnou nebo použít díl rýže díl pohanky. Pravidelně zařazovaná v jídelníčku zajistí vysoký obsah lehce stravitelných bílkovin, příznivé složení tuků a vysoký obsah rutinu, který zvyšuje pružnost cévních a žilních stěn. Navíc je přirozeně bezlepková, tedy vhodná pro celiaky.

Pohanka je medonosná plodina, která slouží také jako krmivo pro hospodářská zvířata. Používá se i jako meziplodina k obnově půdní úrodnosti a ke zlepšení půdní struktury pro následné plodiny. 

Z živočišných škůdců lze na pohance nalézt nejčastěji různé druhy mšic, které se ukrývají a sají na spodní straně listů a na stoncích. Listy poté žloutnou a deformují se, mohou se objevovat skvrny na listech a zakrnělé výhony. Pohanku poškozují i larvy osenic, které překusují stonky v úrovni půdy, problémy mohou způsobit i ptáci během dozrávání a zralosti nažek.

Půdní houba RhizoctoniaFusarium a Pythium způsobuje na mladých rostlinkách hnědé skvrny a rostlinky následně zasychají a hynou. U vzrostlých rostlin se hniloba kořenů projevuje na nadzemních částech vadnutím a také následným uhynutím. Pohanku poškozuje i původce bílé hniloby – půdní houba Sclerotinia sclerotiorum. Na stoncích se objevují malé, světle hnědé skvrny, které se postupně zvětšují a stonky zasychají. U infikovaných rostlin poté lehce vypadávají semena. Na nadzemních částech pohanky se vyskytuje i padlí (Erysiphe polygoni). Výskyt padlí podporují vyšší teploty (25 °C) se zprvu na listech a poté na ostatních nadzemních částech rostliny vytváří bělavý, moučnatý povlak.

Použité zdroje:

Wikipedia. Pohanka obecná. Dostupné zde.
Doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně. Choroby a škůdci pohanky. 24. 02. 2022. Dostupné zde.