Silver Axe VII

Silver Axe VII odhalila 1 150 tun nelegálních pesticidů

2. 8. 2022 – Europol, organizace patřící pod Evropskou unii, která se zabývá prevencí a potíráním organizované trestné činnosti, dne 26. července oznámil, že během letošní operace zaměřené na obchodování s nelegálními přípravky na ochranu rostlin v období od ledna do dubna 2022 zabavil 1 150 tun nelegálních přípravků a v souvislosti s tím zatkl 10 osob.

Identifikoval „nové trendy“ na černém trhu s přípravky na ochranu rostlin, zejména v jižní Evropě a v oblasti Černého moře. Dovoz nelegálních přípravků na ochranu rostlin z Turecka se zvýšil, ale Čína zůstává zdrojovou zemí číslo jedna. Europol rovněž zaznamenal nárůst padělatelských činností, zejména prostřednictvím „zneužití systému paralelního obchodu, který usnadňuje schvalovací postupy pro pesticidy prodávané v EU“. Tedy „přípravek povolený v členském státě může být s výhradou udělení povolení k paralelnímu obchodu uveden na trh v jiném státě“.

Vyšetřování také odhalilo nárůst zabavených výrobních zařízení a surovin dovážených do Evropy, což podle zprávy „naznačuje nárůst padělatelských aktivit v rámci EU“.

Olivier de Matos, generální ředitel CropLife Europe, řekl:
„Přítomnost padělaných a nelegálních pesticidů poškozuje schopnost Evropy plnit cíle udržitelného zemědělství a ohrožuje cíle strategie Z farmy na vidličku. Silver Axe je důležitou iniciativou, kterou s hrdostí podporujeme. Zemědělci by měli být o nelegálních praktikách v oblasti přípravků na ochranu rostlin informováni, aby byli schopni tyto kriminální aktivity, které ohrožují udržitelnou produkci potravin, rozpoznat a tyto nelegální nabídky odmítnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *